O O O O O O

Články

Ohlédnutí se za 1. ročníkem festivalu her a hraček

Ohlédnutí se za 1. ročníkem festivalu her a hraček

PAREXPO, s.r.o. - 01.12.2014 - (přečteno 2591x)

01.12.2014 - V pátek 28. a sobotu 29. listopadu 2014 se uskutečnil historicky první festival her a hraček pro malé i velké v Pardubicích. Kongresové centrum AFI Palace  přivítalo během pátečního odpoledne a celého sobotního dne 2897 návštěvníků.

A jaký vlastně byl první ročník Festivalu her a hraček pro malé i velké?

„Překvapil nás takový zájem návštěvníků, během prvních 15 minut sobotního rána prošlo branou festivalu 154 lidí, kteří přijeli nejen z Východních Čech, ale i z větší dálky, například z Prahy, Jihlavy, Staré Paky nebo Ivančic u Brna,“ říká jednatelka pořadatelské agentury.

„Překvapil nás takový zájem návštěvníků, během prvních 15 minut sobotního rána prošlo branou festivalu 154 lidí, kteří přijeli nejen z Východních Čech, ale i z větší dálky, například z Prahy, Jihlavy, Staré Paky nebo Ivančic u Brna,“

Vystavovatelé nabízeli opravdu velmi široké portfolio nejen deskových her, ale také stavebnic, hlavolamů, didaktických hraček i zábavy.

Malé návštěvnice si také mohly navrhnout svůj originální prstýnek v rámci kreativního projektu Brilliantina. Nejlepší návrhy jsou oceněny tím, že se podle nich tyto prstýnky vyrábí pro ostatní malé slečny a parádnice. 

Děti si mohly vyzkoušet dovednost svých rukou ve workshopové dílně Muzea papírových modelů z Police nad Metují nebo si vytvořit andílka v adventní dílně Domu dětí a mládeže ALFA z Pardubic. Zvuky netradičních nástrojů okouzlily děti i jejich rodiče a lákaly k návštěvě interaktivní výstavy PLAY BROUMOVSKO.

Stanoviště Královéhradeckého domu dětí a mládeže probouzelo v dětech i dospělých technického ducha, kluci i holky si zkoušeli vytvořit malý elektrický obvod s blikající diodou.

Vyzkoušeli jsme, co je to kinetický písek a k čemu je vhodný, jak báječně probouzí naši fantazii magnetická stavebnice GEOMAG, jakou máme trpělivost s kuličkou v 3D hlavolamu.

Kdo by neznal legendárního krtečka, kterého miluje již několik generací dětí! Tvůrci her se nechali inspirovat a vytvořili dětem krtečkovské hry do mobilního telefonu a tabletu. Taková hra jistě zpříjemní  a ukrátí dlouhou cestu autem.

Víte, kdy vzniklo první puzzle? A jak vypadaly dětské hračky na přelomu 19. a 20. století? Malou ukázku historických hraček představilo soukromé Muzeum hraček z Rychnova nad Kněžnou, které vlastní opravdu mnoho unikátních exponátů a v němž jste vždy srdečně vítáni. Stačí zavolat a domluvit si prohlídku!

Nepřeberné množství nových i starších her, diářů a dárků nabídla společnost ALBI Česká republika. Příjemný a ochotný personál všem zájemcům rád vysvětlil princip jakékoliv nabízené hry, a tak si návštěvníci před nákupem vyzkoušeli, jak je vybraná hra baví. Bonusem pak pro ně bylo, že během festivalu se prodávalo za snížené festivalové ceny.

To, zda Vaše dítě zná zdravé potraviny, jste si mohli ověřit formou hry na stánku Všeobecné zdravotní pojišťovny.  Nejen děti, ale i dospělí si u stánku VZP ČR přišli na své, dospělým byla k dispozici nutriční poradkyně.

Ochutnat nápoje z Bubbleology laboratoře mohli návštěvníci po oba festivalové dny. Zdarma také vyzkoušeli adrenalinovou zábavu zvanou LASER GAME, která se hodí nejen jako doprovod k oslavě narozenin Vašeho skoro dospělého dítka, ale třeba také jako firemní teambuilding.

Věděli jste, že stavebnice a hraní si s nimi pomáhá rozvíjet prostorovou představivost a může dětem ulehčit učení? Nechme tedy naše děti stavět roztodivné hrady, třeba ze stavebnice TRIQO, která pochází z Holandska a je na českém trhu nová.

Doprovodný program festivalu obohatila zajímavá přednáška o bezpečnosti hraček. Dozvěděli jsme se, jak a proč se hračky testují, co musí splňovat. Toto všechno nám pověděli odborníci ze Zkušebního ústavu lehkého průmyslu z Českých Budějovic.

Deskové hry nejen na motivy příběhů knížek Terryho Prachetta představila společnost REX hry, samozřejmostí také bylo vyzkoušení her před jejich nákupem.

Další obvyklé i méně obvyklé hry a hračky nabízel Obchod u motýla z Hlinska, zakoupit jste si mohli kuličkodráhu, magnetickou stavebnici a další kreativní hračky renomovaných výrobců.

„Jak se dělají megabubliny si mohli vyzkoušet všichni návštěvníci a zkoušeli nejen malí, ale i velcí. S trochou pomoci od profesionálů se to povedlo i mně. Megabublina je také největší eshop s bublifuky v celé ČR a pokud jste nestihli zakoupit speciální kapalinu na megabubliny na festivalu, můžete to udělat nákupem přes internet,“ doplňuje Adéla Trávníčková.

Podium ve velkém sále nesloužilo jen pro vystoupení v doprovodném programu, ale také jako ukázková plocha pro nejrůznější RC modely známého pardubického obchodu s modelářskými potřebami.

Naprosto unikátně malované deskové hry, karty a drobné předměty Lucie Ernestové nabídla Duhová kočka, stanoviště, kde srdce poskočilo radostí nad krásou maleb.

Pardubáci, víte, co je to PÁR? Je to karetní postřehová hra s motivy pardubických symbolů, písmen, čísel, znaků a tvarů. Přišlo mi zajímavé, že se někdo inspiroval a vytvořil hru podle svého města. Nám Pardubákům tak umožnil nejen procvičit znalosti o svém městě nebo věnovat někomu krásný dárek jako upomínku na návštěvu Pardubic.

"Závěrem bych chtěla poděkovat všem návštěvníkům, vystavovatelům i všem partnerům tohoto prvního ročníku festivalu. Myslím, že jsme položili dobrý základ tradici, kterou chceme a budeme dále rozvíjet,“ uzavírá Adéla Trávníčková.
 

Podívejte se na festival tak, jak jej zachytili naši fotografové.

Zpět

Další články:

Chcete poslat aktuální informace a program festivalu?

1 měsíc a 1 týden před konáním festivalu Vám do emailu zašleme podrobnosti.
Odeslat

Váš email je u nás v bezpečí, nebude předán 3. osobám, ani 3. stranám.

Festival her a hraček pro malé i velké

zobrazit menu
 
zavřít

Chcete poslat aktuální informace a program festivalu?

1 měsíc a 1 týden před konáním festivalu Vám do emailu zašleme podrobnosti.
Odeslat

Váš email je u nás v bezpečí, nebude předán 3. osobám, ani 3. stranám.

show