O O O O O O

Články

Mobilní planetárium, z. ú.

Mobilní planetárium, z. ú.

Jan Spratek - 26.10.2017 - (přečteno 1552x)

Mobilní planetárium, z.ú. je neziskovým vzdělávacím ústavem, který za 5 let své existence navštívil a odpromítal vzdělávací programy tisícům dětí, studentů a návštěvníků z široké veřejnosti po celé České a Slovenské republice. Mobilní planetárium je kolektivním členem České astronomické společnosti a ke své činnosti využívá materiály poskytnuté vesmírnými agenturami jako je NASA a ESA. 

Zkušení lektoři se zaměřují na děti mateřských škol až po středoškolské studenty, kterým pomocí moderní sférické projekce zábavně-vzdělávacích filmů a full-dome show v tzv. planetární kupoli přibližují přírodní a astronomické vědy naprosto jedinečnou formou. Diváci se tak vydávají na cestu do podmořského světa, za korálovými útesy, dozví se, jak se mění kapka vody ve sněhovou vločku, ale i to, jak vznikl vesmír, co jsou exoplanety a v čem se od sebe liší například černá díra a bílý trpaslík. Mezi novinky, které Mobilní planetárium nabízí, patří Život stromů pojednávající o úchvatných jevech a druzích, kterými je propletena rostlinná říše či netradiční pohled na fascinující svět mikroorganismů uvnitř elektronového mikroskopu. Pořady a výklady lektorů motivují především k ohleduplnosti a ekologickému smýšlení, které jsou pro lepší život na naší planetě nezbytné.

Cílem Mobilního planetária je naučit děti myslet jinak, probudit v nich zvídavost a touhu dozvědět se více o světě, který nás obklopuje a kterého jsme součástí. Snaží se také žáky motivovat k budoucímu studiu technických a přírodovědných oborů, jejichž popularita každým rokem klesá.

Mezi činnosti Mobilního planetária též patří organizace vědecké a vědomostní soutěže pro základní školy - ScienceGames, jejíž celorepublikové finále se uskuteční v červnu na Veletrhu vědy 2018, který pořádá Akademie věd ČR.

Před pár lety vyšel článek v americké relaci New York Times se zajímavým nadpisem: „Podle zákonů aerodynamiky nemohou čmeláci létat“. Pokud však strávíte nějaký čas pozorováním čmeláků, zjistíte, že ti se těmito zákony příliš nezatěžují a radostně si létají dál. Pravděpodobně tedy dojdeme k závěru, že problém není u čmeláků, ale v zákoně samotném.

Naučme se všichni myslet jinak!

 

Zpět

Další články:

Chcete poslat aktuální informace a program festivalu?

1 měsíc a 1 týden před konáním festivalu Vám do emailu zašleme podrobnosti.
Odeslat

Váš email je u nás v bezpečí, nebude předán 3. osobám, ani 3. stranám.

Festival her a hraček pro malé i velké

zobrazit menu
 
zavřít

Chcete poslat aktuální informace a program festivalu?

1 měsíc a 1 týden před konáním festivalu Vám do emailu zašleme podrobnosti.
Odeslat

Váš email je u nás v bezpečí, nebude předán 3. osobám, ani 3. stranám.

show