O O O O O O

Články

Nuda neexistuje aneb retrohry od 4 Kavek

Nuda neexistuje aneb retrohry od 4 Kavek

Alice Kavková - 24.10.2017 - (přečteno 2505x)

Nuda neexistuje aneb retrohry od 4 Kavek

Malé české rodinné hračkářství 4 Kavky vyrábí retrohry v moderním designu a s propracovanými návody, píše o hrách a točí také hodně videí. „Často jsme slýchávali stížnosti dospělých, že děti jen sedí doma a koukají do počítače. Z vlastní zkušenosti ale víme, že i dnešní děti si rády hrají,“ říká Alice Kavková s tím, že 4 Kavky ukazují dětem, jak skákat gumu, cvrnkat kuličky, skákat panáka nebo hrát krvavé koleno. A výsledek? Děti „blbnou“ stejně náruživě, jako to dělaly děti odnepaměti.

„Máme dvě malé děti a všechno začalo tak, že jsem pro dceru sepsala návod na skákání gumy. V dubnu 2016 jsem jí ukazovala, jak se skáče a natočila k tomu video. Mělo jen 50 vteřin, ale změnilo nám život a vedlo až ke značce 4 Kavky,“ vzpomíná Alice.

Blogerka, která už léta píše vlastní blog pro mámy (www.maminator.cz), publikovala video na Facebooku – během dvou týdnů ho vidělo 1,6 milionu lidí, komentovaly a sdílely ho tisíce uživatelů. Díky tomu vznikla Pruženka – aby měli i ostatní pořádný návod, jak skákat. Do té doby nebyl žádný k mání a mnoho maminek už pozapomnělo, jak se vlastně guma skáče. „Napsala jsem proto velký skákací seriál na blog a loni ke dni dětí vyrobila pár Pruženek,“ říká Alice.  

Skákání gumy s Pruženkou

Hra dostala jméno podle gumy do tepláků, které se tak dnes říká v galanterii. V návodu je základní sestava skákání od jedniček u kotníků až k desítkám nad hlavou a ve druhé půlce pak celá řada rozšíření, dalších sestav a skoků: jahody, žabka, přeskok, roční období, pekařky a coca-coly.

Pruženku ilustroval Lukáš Fibrich, autor komiksů nejen pro děti (např. v časopisu ABC), který se pro 4 Kavky stal klíčovým spolupracovníkem a kreslí všechny hry.

Cvrnkání kuliček s Kuličníkem

„Na začátku roku 2017 jsme rozšířili sortiment o Kuličníka. Je to uličník, který děti učí pro změnu cvrnkat kuličky. I kuličky jsme milovali, i ony pomalu mizely do zapomnění. Přitom se kdysi hrávaly na každém plácku,“ vypráví Alice s tím, že Kuličník obsahuje 9 různých her s důlkem i bez něj. „Dobře víme, jaký je dnes problém najít plácek udusané hlíny na cvrnkání. Zvláště na sídlištích.“

Skákání gumy a kuličky jsou oblíbené zejména v jarních měsících a za hezkého počasí, k tomu ale přibyly i hry, které se dají hrát na cestách nebo doma, když je venku špatné počasí. Proto během roku 2017 vznikly v dílně 4 Kavek ještě kostky Cézarky a originální hrací karty Žralovci.

Cézarky a Žralovci: hry na cesty a ke stolu

Cézarky dostaly jméno po Cézarovi, který pronesl slavnou větu „alea iacta est“ neboli „kostky jsou vrženy“. Žralovcům zase dali jméno žraloci, tedy žraločí lovci, protože na každé z 36 karet jeden tento predátor je. „Karty jsme přitom upravili tak, aby s nimi šlo hrát 8 různých her: sexteto (obdoba kvarteta ale se šesti kartami), vole padni, švindl, černý Petr, vojna, blázinec, stavění domečků a záchod,“ říká Alice.

Dodává, že všechny hry testují na dětech i dospělých, a teprve když se baví obě skupiny, smí daná hra do návodu. Vše od A do Z navíc vyrábějí v České republice. „Kostky jsou z české továrny, pytlíčky z české chráněné dílny, gumy z české galanterie, hliněné kuličky vyrábí jediný český výrobce. Ručně potahované krabičky jsou také z české továrny, karty od české značky, která už existuje více než 100 let. Zkrátka samé zlaté české ručičky,“ zakončuje spoluzakladatelka značky 4 Kavky.

Zpět

Další články:

Chcete poslat aktuální informace a program festivalu?

1 měsíc a 1 týden před konáním festivalu Vám do emailu zašleme podrobnosti.
Odeslat

Váš email je u nás v bezpečí, nebude předán 3. osobám, ani 3. stranám.

Festival her a hraček pro malé i velké

zobrazit menu
 
zavřít

Chcete poslat aktuální informace a program festivalu?

1 měsíc a 1 týden před konáním festivalu Vám do emailu zašleme podrobnosti.
Odeslat

Váš email je u nás v bezpečí, nebude předán 3. osobám, ani 3. stranám.

show