O O O O O O

Články

Jaký byl 2. festival her a hraček....?

Jaký byl 2. festival her a hraček....?

Andrea Marková - 02.12.2015 - (přečteno 1799x)

02.12.2015 - Festival her a hraček potěšil přes dva a půl tisíce unikátních návštěvníků a byl příčinou mnoha úsměvů. I organizátoři se usmívali, protože počet návštěvníků byl větší než u prvního ročníku.

Hodinu po odbití pátečního poledne přivítaly prostory kongresového centra Přicházejí první návštěvníci festivalu her a hraček 2015Paláce Pardubice první návštěvníky festivalu. Jak už to tak v počátku každé velké akce bývá, v atmosféře bylo cítit očekávání a lehké napětí z otázky, zda se představy, ať už vystavovatelů, návštěvníků nebo pořadatelů, naplní. Již pár minut po oficiálním otevření festivalu, byl vidět v uličkách mezi stánky pohyb návštěvníků, rozhlížejících se po pultech stánků.

První, co účastníci festivalu u vchodu po levé straně spatřili, byly hračky Klik-Klap. Jedinečné české hračky, jež jsou novinkou na českém a už i na světovém trhu hraček. Svou premiéru měly na podzim letošního roku. Jedná se o certifikovanou hračku, díky níž si děti mohou rozvíjet motoriku i představivost. Zaujmou především zvukem, který vydávají kovové cvočky přidělané ke dřevu, a tedy Vás ani děti tím pádem jen tak hra s Klik-Klap neomrzí.

Nikdo v prostorách festivalu nebyl o žízni, ani o hladu díky Bubbleology. Od nich jste měli možnost si zakoupit nejen pití, ale i výbornou raw tyčinku. Kdo neodolal, mohl si troufnout i na novinku s čokoládovými boby a brusinkami. Osobně jsem tomuto propojení chutí propadla a dovoluji si říct, že byla velmi lahodná a sytá.

Dánská stavebnice CLICSV případě, že jste na festivalu byli osobně a pokračovali jste dál od Bubleology rovně, tedy po směru hodinových ručiček, jistě si vybavujete Clics, skvělou edukativní stavebnici, ze které byl na pultíku pro ukázku sestavený pejsek i auto.

Zhruba jen o dva metry dále jste mohli své pohledy upřít na krásné panenky Hamiro, které zaujaly nemálo šikovných slečen, a které mají více než 50 letou tradici výroby v Čechách.

Hned naproti panenkám jen málokdo přehlédl usmívající se slečnu za pultíkem JirasGames s populární hrou Hobit, kterou jste si s ní mohli na místě i zahrát. A nejen tuto hru, ale i mnohé další.

Společnost se šmrncovním názvem Good-Deal, tedy „Dobré ujednání“, pro vás Stavebnice SLUBANmimo jiné, na obdiv letos vystavila pěknou loď sestavenou ze stavebnice Sluban a jako jediná nabízela i outdoorové vybavení pro skauty a milovníky venkovních her a pobytu na čerstvém vzduchu.

U Briliantiny jste se mohli, stejně jako vloni, hezky ozdobit nejen šperky, ale mohli jste si i nechat namalovat na obličej třeba stejné fousky, jako má tygr. Slečny užívaly neobyčejně krásné barvy a třpytky. Děti i jejich rodiče byli z této zábavy nadšení.

Od středu až téměř po okraje sálu kongresového centra byly rozloženy stoly, sloužící jako hrací plochy pro děti i dospělé. Vyzkoušet jste si u nich mohli například potřeby pro kreativní tvorbu od Davony, silikonová kreativní razítka, kreativní hračky od Lowlands i různé další zábavné hry. Stoly byly téměř pořád obsazené, což jistě nejen ve mně evokovalo příjemný pocit a bylo vidět, že se lidem na festivalu líbí.

A to nemluvím o stánku se zábavným učením. Přesto, že to byl stánek umístěný až u pódia, návštěvníci tam byli, kdykoliv jsem se tím směrem podívala.

Na již zmíněném pódiu, téměř po celou dobu konání festivalu, probíhal doprovodný program. Co jsme v programu mohli vidět? Kupříkladu pana Petra Komárka, s jeho přednáškou i názornou ukázkou o tom, jak fungují fyzikální zákony ve vesmíru. Tato přednáška velmi zaujala děti, které přednášejícího svou zvídavostí málem protlačily až do pódia, ale i dospělé, kteří postávali s kapkou nonšalantnosti opodál, ovšem jejich zrak i sluch byl očividně upřený směrem k přednášce tak, aby jim neunikla žádná informace. 

Hned z druhé strany pódia jistě mnozí z vás navštívili stánek s RC modely aut, letadel či kvadrikoptér na dálkové ovládání, nebo jste si alespoň chvíli pohráli s jejich simulátorem. RCM modelářské potřeby jednoduše nemohli ani letos na festivalu chybět. A snad se prý máme na co těšit i v příštím roce.

Malá technická univerzita díky svému skvělému projektu dětem předvedla, jak vypadají v domě rozvody vody, k čemu slouží její hlavní uzávěr, nebo jak vypadá spravovaná skládka. Hned vedle byly k vidění i ke koupi chytré hračky, které naučí děti, cokoliv budou chtít umět, skrze speciálně sestavené hry, nebo je naučí to, co jim ještě příliš nejde.

Zábavu si tu našli i fajnšmekři od hry Magic. Nejen, že si tu mohli pořídit nové „kartičky“, ale mohli si i zahrát s jejich mistrem.

Hlavolam od CUBE MANIAKolik máte doma hlavolamů? Patří mezi ně i Rubikova kostka? A když už jsme u těch otázek, víte, kolik hlavolamů odvozených od Rubikovy kostky již existuje? Měli jste příležitost doptat se u stánku Cube mania. Nejen, že mají několik druhů hlavolamů. Sám zakladatel Cube mania je velkým nadšencem hlavolamů, tedy v případě, že jste si zamotali do hlavolamu prsty, byl k dispozici, aby vám poradil, jak na to, abyste příště hlavolam složili dřív, než jej nadobro odložíte.

Znáte hru Tučňáci od společnosti Mindok z edice chytrých her pro 1 hráče? Nebo jste zatoužili po rozšíření světoznámé hry Carcassonne? Jestliže jste byli na festivalu, pak je máte jistě doma. Kdo by váhal nad takovou koupí, když byly hry v rámci festivalu za zvýhodněné ceny.

Schovat se v hradu vytvořeném z papírové stavebnice GIGI od firmy BETEXA nebo objevit hru pexetrio, jste mohli hned vedle stánku Fabule, jazykového centra pro malé i menší.

Malí zeměpisci jistě našli zalíbení ve stíracích mapách a cestovních potřebách SOVÍK určené malým cestovatelům i jejich rodičům, je to tak?

U Albi si s vámi rádi klidně i několikrát zahráli strategickou hru Quoridor a předvedli vám několik dalších her, mezi které patří například I know, tedy “ Vím“. Tradičně obdivované bylo i kouzelné čtení.

Mnohé z vás zaujal mindball, hra pro dva hráče, jenž se „přetlačují“ pomocí schopnosti se plně soustředit a být koncetrovanější než protivník. Hráli jste také? Je to vskutku zábavná a zajímavá hra, která vám dopomůže k lepší koncentraci a díky které si procvičíte celkově mozkové funkce.

Pro vánoční pohodu jste si mohli domů zakoupit některou z pohádek na dvd, jež poskytovala společnost Panda express, nebo určitě někteří z vás hledali pomocí indicií, u stánku mazeroom, slevu na únikovou hru, kterou si již můžete zahrát i v Pardubicích. Postřeh jste si mohli prozkoušet u pardubické postřehové hry PÁR.

Jste milovníkem českých hraček? Pak vás jistě nadchla Česká hračka, zástupce českých výrobců hraček, hlavolamů, loutek a dalších dřevěných, látkových, ale i kovových hraček, které znáte nejen ze svého mládí.

Mnohé rodiče s dětmi a především učitelky či ředitelky z mateřských školek či základních stupňů škol zaujal MagicBox. Interaktivní vyučování 21. století pro děti předškolního i školního věku ohromilo hned několik desítek dětí, které si u tohoto chytrého projektoru vydrželi společně s kamarády či rodiči, hrát i přes půl hodiny a stále se jim nechtělo pryč.

I Aquacentrum Pardubice mělo dětem co nabídnout. U jejich stánku jste si mohli pořídit puzzle nebo jiné zajímavé hry.

Festival byl vskutku velmi vydařený, plný spokojených úsměvů a pohledů rozradostnělých ze hry. V sále panovala nádherná uvolněná atmosféra, která spojovala rodiny, přátele, známé i neznámé. Tak krásnou atmosféru bychom chtěli zažívat častěji. Tedy věnujme čas i pozornost svým blízkým, odtrhněme se od mobilů, tabletů, televizí i počítačů a hrajme si společně! Vždyť kdo si hraje, nezlobí…..

Věříme, že i další ročník Festivalu her a hraček pro malé i velké bude zase o kus či kousek vydařenější než ten letošní, na který jsme opravdu hrdí. 

Zpět

Další články:

Chcete poslat aktuální informace a program festivalu?

1 měsíc a 1 týden před konáním festivalu Vám do emailu zašleme podrobnosti.
Odeslat

Váš email je u nás v bezpečí, nebude předán 3. osobám, ani 3. stranám.

Festival her a hraček pro malé i velké

zobrazit menu
 
zavřít

Chcete poslat aktuální informace a program festivalu?

1 měsíc a 1 týden před konáním festivalu Vám do emailu zašleme podrobnosti.
Odeslat

Váš email je u nás v bezpečí, nebude předán 3. osobám, ani 3. stranám.

show