O O O O O O

Články

Modelovací hmoty rozvíjejí dětskou motoriku a podporují fantazii

Modelovací hmoty rozvíjejí dětskou motoriku a podporují fantazii

Kreativní hračky - Lowlands International - 21.11.2018 - (přečteno 1182x)

Doby, kdy byla jedinou výtvarnou pomůckou pro kreativní tvoření klasická plastelína v základních barvách, jsou už dávno pryč. Dnes už existuje mnohem širší spektrum modelovacích hmot se specifickými vlastnostmi. Děti proces tvoření milují a navíc jim tato zábava pomáhá rozvíjet představivost i jemnou motoriku.

jemná motorika při práci s modelovací hmotouRukodělná činnost, při níž ze surového materiálu vzniká neopakovatelný výrobek, nabízí dětem skvělou příležitost vytvořit si vlastními silami něco hmotného. Něco, s čím si dále mohou hrát, vystavit si to na památku nebo tím obdarovat někoho blízkého. Modelování je vhodné i pro úplně malé děti. Vyrobit se dá v podstatě cokoliv – zvířátko, fantaskní postavička, oblíbený předmět, jídlo, ale třeba i maminčina tvář. Fantazii se meze nekladou, naopak. Při této aktivitě dochází k rozvíjení kreativity, kterou děti v pozdějším věku jako když najdou. Dětské prstíky se tím cvičí i v jemné motorice a trénuje se koordinace pohybů a soustředěnost. Centrum v mozku zodpovědné za motoriku je úzce spjaté s centrem rozvoje řeči, dítě tak bude nevědomky pracovat i na zdokonalování řečových schopností. Zapojí-li se k tomu do tvůrčího procesu celá rodina, všichni zúčastnění si zaručeně užijí mnoho legrace.

Druhy modelovacích hmot

Jak bylo zmíněno v úvodu článku, dnes existuje bezpočet hmot určených k dalšímuKreativní modelovací hmota opracování: je možné hmotu vyválet, vtlačovat do formiček, krájet a všemi různými způsoby hníst. Liší se materiálem, kvalitou, cenou i pracovním postupem. Poté, co dospějete do konečné fáze, musíte nechat hotové dílko ztvrdnout. V tom se také jednotlivé typy hmoty liší – mohou se vytvrzovat volným schnutím na vzduchu, nebo teplem, např. vložením do vařící vody či zapečením v troubě. Nejzásadnějším kritériem pro výběr by však měla být zdravotní nezávadnost a bezpečnost. Ve složení byste tedy neměli najít ani stopy po ftalátech a jiných škodlivých látkách.

U kupované hmoty je dobré ohlídat si i další praktické vlastnosti, které doceníte spíše později, až se vaše ratolest pustí do díla. Kvalitní tvarovací hmota nelepí, nešpiní a nezanechává po sobě velký nepořádek v podobě drobků a úlomků, takže úklid po tvořivém odpoledni nezabere více času než samotná tvůrčí iniciativa.

Úplnou novinkou letošního roku je modelína kreslící. Děti si sami vymodelují pastelky tvarů a barev jaké si jen vymyslí.

Všechny kreativní hmoty najdete v našem sortimentu www.kreativni-hracky.com

Zpět

Další články:

Chcete poslat aktuální informace a program festivalu?

1 měsíc a 1 týden před konáním festivalu Vám do emailu zašleme podrobnosti.
Odeslat

Váš email je u nás v bezpečí, nebude předán 3. osobám, ani 3. stranám.

Festival her a hraček pro malé i velké

zobrazit menu
 
zavřít

Chcete poslat aktuální informace a program festivalu?

1 měsíc a 1 týden před konáním festivalu Vám do emailu zašleme podrobnosti.
Odeslat

Váš email je u nás v bezpečí, nebude předán 3. osobám, ani 3. stranám.

show